W tej kategorii oferujemy starannie wyselekcjonowane silniki pneumatyczne do zastosowań przemysłowych. Wykorzystuje się je w zakładach produkcyjnych przede wszystkim jako napędy urządzeń i maszyn, do czego nadają się znakomicie. Cieszą się dużą popularnością m.in. ze względu na bardzo dobrą relację masy do mocy i momentu obrotowego. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór rozmaitych silników pneumatycznych do wielu zastosowań.

Krótka historia silników pneumatycznych

Historia tego rodzaju napędów jest zaskakująco długa, bo rozpoczyna się pod koniec XVII w. Wówczas skonstruowano kolej pneumatyczną, a przez następne pokolenia dopracowywano tę technologię. Niebagatelny udział w jej rozwoju miał polski konstruktor Ludwik Mękalski, który w 1870 r. wynalazł pneumatyczny silnik tłokowy wykorzystywany wówczas do napędzania maszyn kopalnianych i tramwajów. Przełomem w historii tej technologii był też 1892 r., gdy Robert Hardy wynalazł mechanizm dynamicznego pompowania zbiorników. Z kolei w 1991 r. Guy Nègre stworzył silnik pneumatyczny wyposażony w podwójne zasilanie.

Działanie i zastosowanie silników pneumatycznych

Technologia tego rodzaju czerpie energię ze sprężonego powietrza albo gazu innego rodzaju, zamieniając ją w ruch obrotowy pozwalający na napędzanie maszyn i urządzeń. W zależności od mocy silnik pneumatyczny może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno w bardzo niewielkich, jak i dużych konstrukcjach. To uniwersalne rozwiązanie powszechnie stosowane m.in. w pojazdach, liniach produkcyjnych czy licznych narzędziach, jak szlifierki, młoty udarowe czy wiertarki. Silniki pneumatyczne cieszą się szczególnie dużą popularnością w miejscach, w których z powodów bezpieczeństwa nie mogą być używane napędy spalinowe ani elektryczne.

Źródłem energii odpowiadające za poruszanie tłoka w silniku pneumatycznym jest sprężone powietrze (lub inny gaz) umieszczane w specjalnym zbiorniku, z którego dociera do cylindrów poprzez mechanizm przypominający w działaniu standardowy wtrysk paliwa stosowany w silnikach spalinowych. Pneumatyka to efektywne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność zastosowania napędu obrotowego, ale z jakichś względów w grę nie wchodzą technologie spalinowe ani elektryczne.

Poza niewielką masą przy stosunkowo dużej mocy i wysokim momencie obrotowym silniki pneumatyczne wyróżniają się znakomitą wytrzymałością. Odporność na intensywne obciążenia sprawia, że z powodzeniem mogą pracować nawet w najtrudniejszych warunkach. Ich zaletami są również brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz bezwibracyjne działanie.

Close Menu